Ratizator

Měli ho za kancelářskou krysu. A pak se z něj stal RATIZÁTOR…
Divadelní one-man show Honzy Pařila na motivy knihy Shephena Gilberta „Krysařův deník“.

Scénář a režie: Honza Pařil
Hudba: Jakub Fried
Výprava: Honza Pařil

www.ratizator.com
www.facebook.com/ratizator

Share Button

Ladislav Klíma: Padlá bohyně a pokorný vítěz

Ladislav Klíma (* 22. srpna 1878 † 19. dubna 1928):
Čtyři věci byly mně od jakživa nejvíce protivny: plzeňské pivo, náboženství, švábi a Praha. Věčně neodpustím Žižkovi, že ji nevyholil s povrchu země! 
 

Rodinné divadlo (2016): Naše divadelní představení je svérázným pokusem o přiblížení se Klímovi, tomu Klímovi, který má neotřesitelné postavení mezi předními filosofy, ale svéráz a vytříbenost jeho myšlení, které pohrdá povrchním racionalizmem i akademickou bezohledností vůči životu, činí z něj,  zřejmě i v duchu jeho vůle, elitního autora vyděděnce. Možný kontroverzní charakter hry Padlá bohyně a pokorný vítěz reaguje na dekadentní atmosféru Klímova díla i na součastnou situaci konzumem znehodnocovaných mezilidských vztahů, sexualitu nevyjímaje. Klíma se otázkou pudovosti a animálními tendencemi lidské povahy s cynismem zabýval a spatřoval v nich neblahý a stěží překonatelný blok rozvoje celistvé, plně uvědomělé osobnosti.

Loutkové představení, které opravdu není pro děti.

Osoby a obsazení:
hrabě Disgen Cortini: Jan Pařil / Karel Světlík
hraběnka Panthera Cortini: Kačka Kočka / Isabela Přibíková
kníže R.: Michal Štochl / Martin Učík
Thanata R.: Isabela Inéz Přibíková / Kačka Kočka
lokaj K.: Michal Ježek
Kašpar: Michal Ježek

scéna a návrh loutek: David Deutscha
výroba loutek studenti SUPŠ: Marcela Čelikovského
kostýmy: Bára Husová Anfi lová
světlo: Dominik Matoušů
zvuk: Ondřej Dobisík
hudba: Václav Hrtan
dramaturgie: j. h. Ludvík Toman
scénář a režie:  LPF

Podkladové skladby jsou ze serveru Signals from arkaim (Psychedelic Hallucinogen – Michal Kořán; There Is No Hope, Advertisment – RoryG – Excuse My Delay; incidental gesture econo DEMO – Cycling´74 – Cycles: 03; the meme vol2 – the meme – vol2; Pot of Golg – Michael Jackson Pollock – List of rocks on Mars; potemkin part2  Uncle Grasha‘s Flying Circus – Cruiser Potemkin is Everywhere).

Prolog:
Slavný filosof Ladislav Klíma (*1978 + 1928) – zakladatel české modernistické literatury, přezdívaný svou životní souputnicí Kamilou Lososovou „Divotvorný“ pobýval v Modřanech v letech 1896-99 a 1906-1909 na statku Klímovka (č.p. 60). Napsal zde svá romaneta kupř. Utrpění knížete Sternenhocha a objevil zde, jak je popsáno v „Cholupickém dni“ deoessenci*. Není proto náhoda, že hra, kterou vám přinášíme, vznikla rovněž v Modřanech a pro modřanské. Mistrovým přáním bylo výše zmíněné romaneto nazvat „Padlá bohyně a pokorný vítěz“. Proto, na jeho počest, dáváme toto jméno našemu divadelnímu představení, jež vzniklo z textů, úvah, fragmentů i dopisů L.K., tedy kolážovým způsobem.

Za tvůrčí tým LPF, v Modřanech, listopad 2015

P. S.:
Čtyři věci byly mně od jakživa nejvíce protivny: plzeňské pivo, náboženství, švábi a Praha. Věčně neodpustím Žižkovi, že ji nevyholil s povrchu země! zajděte někdy z jejího pitomého shonu, hluku, kouře, smradu ke mně na venkov! V Modřanech, – věříte? voní i na návsi pryskyřice, fouká-li Notos a pršelo-li před tím. To stává se ovšem jen tak jednou za tři týdny; ostatní dny voní zde za to hnoje, hnojnice, stáje, záchody… – L. K. Emanuellu Chalupnému, Modřany 29. 7. 9. 

P. S. S.: Mějme na paměti poslední Mistrova slova, která vyřkl, než vydechl naposledy: „To je dobrý.“

Share Button